Українською
Web & IT

Основний принцип digital marketing

Але зробимо крок назад, щоб зрозуміти взагалі механіку просування в інтернеті.

Отже, назвемо умовні системи пошуку Google, Yandex, Pinterest, Behance тощо, соціальні мережі Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat одним словом – «Пошукова система». Зараз узагальнемо ці поняття виключно для зручності сприйняття. Адже, зрештою, ми хотіли б, щоб там користувачі знаходили інформацію про нашу компанію і взаємодіяли з акаунтом (акаунтами) нашої компанії.

Хоча ми написали про пошукові сервіси та соціальні мережі, проте принципи роботи стосують в тому числі і інформаційних каналів (наприклад Telegram).

/// В кожному конкретному випадку, в залежності від бізнесу, країни, послуг чи товарів перелік соціальних мереж чи пошукових сервісів може змінюватися, але описані нижче працюють незалежно від географічних особливостей, так як вони лежать в основі діяльності сервісів.

Яке першочергове завдання пошукової мережі?

Відповідь проста – бути цікавою для свого користувача. Це одне єдине пояснення: пошукові мережі зацікавлені в тому, щоб ви швидко знайшли те, що шукаєте: магазин, послугу, інформацію, товар. А соціальні мережі зацікавлені в тому, щоб ви швидко отримували контент із цікавих вам акаунтів. Бо, як результат, ви стаєте лояльним користувачем цієї системи.

Для чого пошуковим мережам збільшувати кількість постійних і лояльних користувачів?

Для того, щоб отримувати прибуток із тих, хто платить за рекламу. Що в такому випадку виступає товаром? Ваша увага. І увага таких самих як ви лояльних і постійних користувачів. Між пошуковими мережами йде битва за трафік. І саме таким чином вони працюють на те, щоб в цих битвах вигравати.

Як пошукова система розуміє, який контент є цікавим, а який ні?

Релевантність – це характеристика контенту, яка показує, наскільки цей контент (текст, відео, зображення, послуга, товар) є потенційно цікавим користувачу. Якщо якийсь контент є більш релевантним, то система його запропонує в першу чергу. Якщо ви шукаєте готелі у Києві, то пошукова мережа запропонує вам спочатку сайти з пошуку готелів, які, на її думку є більш релевантні, тобто де ви швидше всього цей готель знайдете. Якщо ви підписані на якийсь акаунт в соціальній мережі, то в першу чергу соціальна мережа вам покаже новини з тих акаунтів, які швидше за все будуть вам більш цікаві. А потім все інше.

Над цим працюють спеціальні алгоритми (боти). У випадку з пошуковою системою, вони аналізують всі запити, хто шукав готелі у Києві та зберігають інформацію про сайти, де користувач забронював готель, де довго читав інформацію тощо. За певний відрізок часу – день, місяць рік, пошукова мережа збирає неймовірно великі масиви даних і аналізує їх. І наступного разу наступному користувачеві вона в ієрархічній послідовності видасть перелік сайтів для бронювання.

У випадку із соціальними мережами – історія аналогічна – ви отримаєте той контент, який на думку соціальної мережі є для вас більш релевантний сьогодні, виходячи із зібраної статистики за великий період часу від інших користувачів.

Мабуть, ви помічали, що іноді, сторінка має багато підписників, проте мало реакцій - лайків, коментарів тощо. Для соціальної мережі це сигнал, що сторінка пропонує недуже якісний контент - він не є цікавий більшості користувачів. І, як результат - робить висновки, що, незважаючи на десятки тисяч підписників, цю сторінку потрібно показувати менше.

Інша ситуація, коли ви підписані на якусь групу або сторінку, але часто ігноруєте контент від неї - система з часом розуміє, що ця група для вас "нецікава" і тому з часом почне показувати менше контенту з цієї сторінки.

Що є мірою цікавості?

У випадку з людиною все просто, а от як робот (бот, алгоритм) має зрозуміти, що контент є цікавим? Для цього він використовує так звані метрики – інструменти вимірювання зацікавленості. Система не наділена романтизмом і сентиментами стосовно контенту. Нічого особистого. Вона просто сухо вираховує для себе деякі показники:

1. Скільки часу ви провели на сайті.
2. Чи скролили ви сайт і переходили на сторінки всередині сайту.
3. Чи посилається на цей сайт інший сайт.
4. Чи натискали ви на кнопку «Купити», «Замовити зворотній звязок».
5. Чи заповняли ви якусь форму.
6. Чи повертались ви на цей сайт протягом дня, тижня, місяця.
7. І т.н.

У випадку з соціальними мережами:

1. Чи написали ви коментар.
2. Чи лайкнули ви пост.
3. Чи підписалися ви на акаунт.
4. Чи ви репостнули його.
5. І т.н.

Не вдаючись у подробиці розрахунків, ми розуміємо, що інструменти використовуються потужні і ті, які легко можна виміряти: кількості, секунди тощо. Вся інформація системі передається браузером, який ви використовуєте, а у випадку із соціальними мережами – ще й додатком (і саме тому будь-яка соціальна мережа наполегливо рекомендуватиме вам заходити до неї через її додаток).

Таким чином за певний проміжок часу обробляються неймовірні по величині масиви даних. І наступного разу, коли ви відкриваєте соціальну чи пошукову мережу – ви бачите результат.

І тут у мене є дві новини:

1. Обхитрити систему НЕ можна. Над цими алгоритмами працюють і їх постійно апдейтять. Більше того, використання якоїсь технічної слабкості (як колись робили із SEO) в подальшому може призвести до бану або пониження сайту в рейтингах.

2. Осідлати систему можна. І це зробити дуже просто: публікувати цікавий контент і не звертатися до чорно-сірих методів розкрутки – накручування підписників тощо. І це буде актуально завжди – адже це слідує тому самому напрямку, де є основна ціль пошукової мережі – бути цікавою і корисною.

Нижче наведені деякі метрики якими можна користуватися для розрахунку ефективності. А в кінці статті ви знайдете також посилання на корисні сайти, які дозволять вам аналізувати акаунти інших користувачів і конкурентів.
Яка роль агенцій з інтернет-реклами?

На мою думку роль агенцій аналогічна до ролі терапевта, тренера чи інструктора у фітнес-залі. Для того, щоб систематизувати, наставляти ваші роботи по просуванню свого акаунта чи сайту в пошуковій мережі.

Яка роль оплаченої реклами?

Щоб про ваші хороші чи погані послуги швидше дізналися. Так-так, я дещо з гумором але написав те, що хотів написати. Реклама – чи буде це реклама у інфлюенсера, чи CPC – призводить до більшого охоплення спільноти інформацією про вас. А вже ваше завдання, щоб ця «упаковка» (товар, пропозиція) була цікавою для більшості і відповідала заявленим у рекламі характеристикам.

Яка роль менеджера проектів?

- Розприділити ролі в межах своєї команди та партнерів по просуванню.
- Ставити технічні завдання і періодично перевіряти ефективність партнерів та членів команди, використовуючи наявні метрики та інструментарій.
- Розприділяти бюджети та зусилля на рекламу, вивчення ринку та дослідження.
- Аналізувати ефективність кампаній по просуванню в часі, формувати корекції і слідкувати за циклічністю процесу.
- Операційний менеджмент в перетворенні першого клієнта у постійного.
Ці ресурси допоможуть аналізувати конкурентів, їх акаунти, сторінки і розробляти ефективні стратегії по просуванню продуктів:

https://bazilik.media/cheklist-iak-obraty-telehram-kanal-dlia-reklamy/ - про Telegram-канали

https://influencermarketinghub.com/fake-follower-checker/ - проаналізувати інфлюенсера з Instagram

https://www.gimmesomeoven.com/how-to-use-google-keyword-planner/ – вивчити кількість запитів по конкретній тематиці